Regały przepływowe – jak wpływają na organizację pracy w magazynie?
Składowanie towarów wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Wymaga ono odpowiedniego rozmieszczenia, które pozwoli na szybkie znalezienie tego czego szukamy, a jednocześnie umożliwi zachować porządek. Wśród rozwiązań organizacyjnych w pracy na magazynie, coraz większą popularnością cieszą się regały przepływowe. Co decyduje o ich popularności?
1. Maksymalne wykorzystanie powierzchni, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych pozwalają optymalnie wykorzystać strefę składowania, a jednocześnie nie wymagają tworzenia długich dróg transportowych.
2. Optymalizacja czasu pracy, która jest możliwa dzięki temu, że pracownikom o wiele łatwiej jest znaleźć niezbędne towary i dostarczyć je we wskazane miejsce. Czas oszczędzony na szukaniu pozwala zwiększyć całkowite tempo pracy i skrócić cykle transportowe wózków.
3. Szybki przepływ towarów to ogromna zaleta tego rozwiązania, dzięki której swoje zastosowanie znajdują głównie w magazynach spożywczych, farmaceutycznych, a także chemicznych. W ten sposób produkty z krótką datą ważności jako pierwsze trafiają do wysyłki.
Zobacz również: Jak zredukować straty w firmie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom transportowym?
Regały przepływowe mają ogromny wpływ na organizację pracy, głównie dlatego, że są bardzo funkcjonalne. Umieszczone na nich palety przesuwa się po specjalnych rolkach, dzięki sile grawitacji. Takie działanie znacznie przyspiesza rozładunek i załadunek towarów. Decydując się na wyposażenie swojego magazynu w regały przepływowe można doskonale dopasować je do swoich potrzeb, np. stosując zasadę FIFO, zgodnie, z którą towary umieszczone na regale jako pierwsze, jako pierwsze opuszczają magazyn. Jednocześnie dużą popularnością cieszy się też system LIFO, działający zgodnie z zasadą, która mówi, że towar, który został zmagazynowany jako ostatni, pierwszy opuszcza magazyn.
Mimo tego, że koszt zakupu i montaż regałów przepływowych jest dużo wyższy niż w przypadku tradycyjnych, to stanowi on doskonałą inwestycję, która z czasem się zwróci. Tego typu rozwiązania sprawdzą się zwłaszcza w magazynach, w których składowane są towary o krótkim terminie ważności, ale również w wielu innych. Głównie dlatego, że pozwalają one lepiej zorganizować pracę, a co za tym idzie zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność pracowników.